Co pes nesmí/může jíst?

Co pes nesmí/může jíst?

Co pes nesmí/může jíst?

Málokdo z nás odolá velkým hnědým očím, které pod stolem žadoní o kousek jídla z našeho talíře. Může však malá odměna od stolu psovi ublížit? V tomto článku vám představíme potraviny, které jsou pro vašeho psa bezpečné, i potraviny, které mohou vašeho psa expresně poslat na pohotovost k veterináři.

Strava psů a lidí

Psi tráví potravu jinak než lidé a konzumace nesprávných potravin může vést ke zdravotním problémům. To, co je dobré pro člověka, může být pro psa toxické a ohrožovat jeho zdraví. Obecně platí, že čím menší pes, tím menší množství toxické látky vyvolá problémy

Nevhodné potraviny pro psy

Některé potraviny mohou způsobit zvracení, průjem, žaludeční nevolnost, dýchací potíže, problémy s ledvinami, záchvaty a v některých případech i smrt. Toxicita potravin je běžná a veterinární lékaři musí každý den řešit velké množství případů otrav psů.

Potraviny, které nejsou povoleny nebo jsou pro psa nevhodné:

Umělé sladidlo xylitol

Xylitol způsobuje uvolňování inzulínu v těle. U 5kg psa může pozření 2 žvýkaček vést k hypoglykémii (snížení hladiny cukru v krvi), pozření 13 k selhání jater.

Čokoláda

Čokoláda obsahuje methylxantiny, které jsou pro psa toxické. Množství těchto látek je rozdílné podle typu čokolády, nejvíce jich najdeme v hořké, naopak málo v bílé či mléčné. I malé množství hořké čokolády může u psa vyvolat průjem a zvracení. Velké množství může způsobit záchvaty, nepravidelný srdeční tep a dokonce smrt.

Alkohol

Alkohol má na játra a mozek psa stejný vliv jako u lidí. I malé množství alkoholu může způsobit zvracení, průjem, problémy s koordinací s dýcháním, kóma, dokonce i smrt.

Kofein

I malá dávka kofeinu může být pro psa smrtelná. Pozor na čaj, kávu (i kávovou sedlinu), kakao nebo kolové či energetické nápoje. Kofein se nachází také v některých lécích proti nachlazení a bolesti.

Vařené kosti

Vařeným kostem je třeba se vyhýbat. Vhodné jsou občas pouze kosti syrové. Vařené kosti se totiž mohou snadno rozlámat a ve velkém množství způsobit zácpu a v horším případě perforaci střeva.

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek obsahuje látku myristicin, která může u psa způsobit zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence, halucinace, dezorientaci nebo bolesti břicha.

Makadamové ořechy

Mohou způsobit zvracení, zvýšenou tělesnou teplotu, svalovou slabost, letargii a depresi nervového systému.

Skořice

Skořice není pro psa toxická, ale může podráždit dutinu ústní a ve vyšších dávkách snížit hladinu cukru v krvi nebo ovlivnit srdeční tep. Při vdechnutí může skořice způsobit potíže s dýcháním, kašel a dušení.

Co lze psovi nabídnout z lidské stravy?

Potraviny z naší stravy, které lze psovi v malém množství podat:

Chléb/rohlík

Malé množství obyčejného chleba nebo rohlíku (bez koření) psovi určitě neublíží, ale na druhou stranu pro něj ani nemá žádné nutriční výhody. Vzhledem k vysokému obsahu sacharidů a soli, které se v pečivu obvykle vyskytují, je určitě důležité hlídat množství. Kromě toho je důležité věnovat pozornost skutečnosti, že stejně jako lidé mívají někteří psi nesnášenlivost lepku.

Sýr

Malý kousek sýra jednou za čas vašemu psovi určitě neuškodí, pokud ovšem netrpí intolerancí laktózy. Mnoho druhů sýrů má vysoký obsah tuku, proto volte ty s nižším obsahem tuku, jako je mozzarella nebo tvaroh.

Bílý jogurt

Bílý jogurt bez dalších přísad je pro vašeho psa prospěšný díky obsahu probiotik, která pomáhají udržovat rovnováhu v trávicím traktu.

Vejce

Vařená vejce jsou pro psa bezpečná a jsou skvělým zdrojem bílkovin. Naopak konzumace syrových vaječných bílků může být pro psa riziková.

Ryby

Ryby obsahují zdravé tuky a aminokyseliny, prospěšný je zejména losos a sardinky. S výjimkou sardinek nezapomeňte odstranit všechny malé kosti. Konzumace ryb je dostatečná dvakrát týdně.

Šunka

Čas od času můžete psa odměnit šunkou, ale vzhledem k vysokému obsahu soli a tuku pro něj není úplně nejzdravější.

Kešu ořechy

Kešu ořechy obsahují vápník, hořčík, antioxidanty a bílkoviny, ale i když tyto ořechy obsahují méně tuku než jiné, jejich nadměrné množství může vést k přibírání na váze. Několik kešu oříšků je dobrou pochoutkou, ale samozřejmě pouze v případě, že jsou nesolené.

Arašídy

Arašídy jsou plné zdravých tuků a bílkovin, které mohou být pro vašeho psa prospěšné. Mějte však na paměti, že obsahují tuku hodně, což může vést k problémům se slinivkou.

Kaštany

Pečené kaštany obsahují minerální látky, jako je draslík a železo. Ty jsou pro psy prospěšné, ale stejně jako většina ořechů mají i kaštany velmi vysoký obsah tuku, proto je třeba nabízet je s mírou.

Popcorn

Nesolený popcorn bez másla a celých nerozpukaných zrn může být také chutným pamlskem. Obsahuje vitaminy skupiny B (riboflavin a thiamin), které podporují zdraví očí a trávení, a také malé množství železa a bílkovin.

Med

Med je plný prospěšných živin, jako jsou vitaminy A, B, C, D, E a K, draslík, vápník, hořčík, měď a antioxidanty. Podávání malého množství medu může dokonce pomoci při pylových alergiích. O podávání medu psovi se však raději poraďte se svým veterinárním lékařem.

Arašídové máslo

Nesolené arašídové máslo je pro psy vynikajícím zdrojem bílkovin. Obsahuje srdci prospěšné tuky, vitaminy B a E a niacin. Je vhodné např. k maskování při podávání různých tablet, ale opět dbejte na rozumné množství kvůli vysokému obsahu tuku.

Sůl, cukr, koření a tuky

Lidská strava obsahuje velké množství soli. To může u psa vést k dehydrataci, a dokonce i k otravě sodnými ionty. Trocha soli je samozřejmě v pořádku, ale dbejte na to, aby její množství ve stravě vašeho psa bylo co nejmenší. Stejně tak velké množství cukru může u psa způsobit přibývání na váze, zubní kaz nebo cukrovku. Měli byste se také vyvarovat podávání kořeněných jídel nebo chilli, protože mohou u psa vyvolat žaludeční křeče, nadýmání a průjem. U některých psů se také může projevit zvracení nebo zvýšené slinění. Podávání tučného masa nebo kůže může vést k žaludečním potížím nebo pankreatitidě (zánětu slinivky břišní).

Pes a ovoce

Pes není výlučný masožravec, ale pouze masožravec. Jinými slovy je to všežravec, v jehož stravě převažuje maso. Ovoce a zelenina proto nejsou nezbytnou součástí jejich jídelníčku, ale jsou skvělým zpestřením, zdrojem vitaminů a vlákniny a v neposlední řadě i výbornou pochoutkou.

Mezi ovoce, které můžeme psovi nabídnout, patří například:

Jablka

Jablka jsou vynikajícím zdrojem vitaminů A a C a také vlákniny. Mají nízký obsah bílkovin a tuků, což z nich činí ideální pochoutku zejména pro starší psy. Důležité je však předem odstranit semínka. Jádra obsahují kyanid, který je ve velkém množství pro psa škodlivý. Mezi příznaky otravy kyanidem patří problémy s dýcháním, jasně červené dásně, slabost, rozšířené zornice a v krajním případě i smrt.

Banány

V umírněném množství jsou banány pro psy skvělou nízkokalorickou pochoutkou. Mají vysoký obsah draslíku, vitaminů, biotinu, vlákniny a mědi. Obsahují jen malé množství cholesterolu a sodíku, ale kvůli vysokému obsahu cukru by se měly podávat střídmě.

Hrušky

Hrušky jsou skvělou svačinou, protože mají vysoký obsah mědi, vitaminů C a K a vlákniny. Před podáváním hrušky zbavte pecky.

Jahody

Jahody jsou plné vlákniny a vitaminu C. Obsahují také enzym, který může při konzumaci pomoci vybělit zuby vašeho psa. Jako každé ovoce obsahují jahody přírodní cukr, proto je nabízejte s mírou.

Maliny a borůvky

Maliny obsahují antioxidanty, mají nízký obsah cukru a kalorií, ale vysoký obsah vlákniny, manganu a vitaminu C. Maliny mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci proti stárnutí kloubů. Obsahují však malé, přirozeně se vyskytující množství xylitolu, proto by se měly podávat jen omezeně.

Borůvky jsou superpotravinou bohatou na antioxidanty, vlákninu, vitaminy a minerály. Pozor však na nebezpečí udušení. Příliš velké množství může způsobit zažívací potíže.

Brusinky

Čerstvé i sušené brusinky jsou v malém množství pro psy bezpečné. Příliš mnoho brusinek však může vést k žaludečním potížím. Vybírejte raději neslazené čerstvé nebo lyofilizované brusinky než slazené sušené, které zbytečně obsahují dodatečný cukr.

Meloun

Po odstranění semen a slupky je meloun vynikající nízkokalorickou svačinkou s vysokým obsahem vody, vitaminů A, B6 a C a draslíku.

Broskve

Malé množství nakrájených čerstvých nebo mražených broskví je skvělým zdrojem vlákniny a vitaminu A, ale stejně jako u jiného ovoce obsahuje broskvová pecka kyanid.

Ananas

Několik kousků oloupaného ananasu je pro psy skvělou sladkou pochoutkou. Toto tropické ovoce je plné vitaminů, minerálů a vlákniny. Obsahuje také bromelain, enzym, který psům usnadňuje trávení bílkovin.

Kokos

Kokos obsahuje kyselinu laurovou, která pomáhá v boji proti bakteriím a virům i proti zápachu z úst. Má vysoký obsah vitaminů, minerálů, zejména manganu, a vlákniny.

Kiwi

Kiwi podávané příležitostně a v malém množství není pro psa toxické. Některým psům s citlivým žaludkem však může způsobit zažívací problémy. Kvůli vysokému obsahu cukru není vhodné ani pro psy s cukrovkou.

Mango

Mango obsahuje čtyři různé vitaminy: A, B6, C a E. Mango obsahuje také draslík, betakaroten a alfakaroten. Mango má vysoký obsah cukru, proto ho podávejte jen příležitostně.

Ovoce, které představuje pro psy zdravotní rizika a obecně je lepší se mu zcela vyhnout:

Angrešt

Zralé angrešty obsahují kyselinu glyoxylovou, která může přispět ke vzniku ledvinových kamenů, a dokonce i k selhání ledvin. Samozřejmě je nepravděpodobné, že by několik angreštů psovi ublížilo, ale neměly by se psům podávat záměrně. Zvážit je také třeba riziko alergie, která se projevuje suchostí a svěděním kůže.

Citrusy

Citrusové plody jako citrony, grapefruity, pomeranče a limetky mohou ve větším množství způsobit podráždění žaludku, zvracení nebo průjem.

Avokádo

Slupka, kůra a listy avokáda obsahují perzin, toxin, který u psů způsobuje zvracení a průjem. Dužina plodů avokáda neobsahuje tolik perzinu jako zbytek rostliny, ale i tak může být pro psy nebezpečná. Avokádo má také vysoký obsah tuku, který může psům způsobit zažívací potíže nebo přispět ke zdravotním potížím, jako je zánět slinivky břišní.

Třešně

Třešně nejsou vhodné kvůli obsahu kyanidu v peckách. Několik kousků vypeckovaných třešní je však pro psa bezpečných.

Hroznové víno/rozinky

Rozinky (sušené bobule hrozbového vína) jsou pro psy toxičtější než čerstvé hroznové víno, ale nebezpečná dávka je velmi individuální. Byly již popsány případy selhání ledvin po pozření několika kuliček hrozného vína.

Pes a zelenina

Komerčních krmiva pro psy běžně obsahují zeleninu, ale ne všechna zelenina (vařená nebo syrová) je pro psy bezpečná.

Mezi bezpečné druhy zeleniny patří:

Kukuřice

Kukuřice je jednou z nejběžnějších složek krmiv pro psy. Kukuřičný klas je však pro psa obtížně stravitelný a může způsobit ucpání střev.

Okurky

Okurky jsou vhodné zejména pro psy s nadváhou, protože obsahují minimum tuku a sacharidů a jsou bohaté na vodu. Okurky jsou plné vitaminů K, C a B1, stejně jako draslíku, mědi, hořčíku a biotinu. Vychlazené okurky jsou výbornou svačinkou, zejména v horkém počasí.

Dýně

Dýně zbavená semen je plná antioxidantů a pro psa je obzvláště vhodná, protože dokáže působit proti zažívacím potížím. Můžete ji tedy využívat místo rýže při dietě.

Brokolice

Brokolice v malém množství je pro psa bezpečná. Má vysoký obsah vlákniny a vitaminu C a nízký obsah tuku. Obsahuje ale také izothiokyanáty, které mohou u některých psů způsobit mírné až závažné podráždění žaludku. Proto je nejvhodnější podávat malé množství brokolice vařené v páře.

Růžičková kapusta

Růžičková kapusta je plná živin a antioxidantů, které jsou skvělé pro lidi i psy. Její nadměrné množství však může způsobit nepříjemnou plynatost.

Mrkev

Mrkev je vynikající nízkokalorická svačinka s vysokým obsahem vlákniny a beta-karotenu. Chroupání mrkve je navíc skvělé pro zuby vašeho psa.

Řapíkatý celer

Kromě vitaminů A, B a C obsahuje tato křupavá zelená pochoutka živiny potřebné pro podporu zdravého srdce. Je také známo, že pomáhá osvěžit dech.

Zelené fazolky

Nasekané, vařené v páře, syrové nebo konzervované – všechny druhy očištěných zelených fazolek jsou pro psy bezpečné. Zelené fazolky jsou plné důležitých vitaminů, minerálů a také vlákniny, navíc mají nízký obsah kalorií.

Hrášek

Hrášek obsahuje vitaminy, minerály a má vysoký obsah bílkovin a vlákniny. Psa můžete krmit čerstvým nebo mraženým hráškem, ale vyhněte se hrášku v konzervě s přidanou solí. Buďte také opatrní kvůli možnému vdechnutí.

Papriky

Papriky v malém množství a bez semen jsou technicky v pořádku. Větší množství však může způsobit bolesti žaludku. Pro psa jsou nejideálnější papriky, které jsou předem uvařené a rozmixované.

Některé druhy zeleniny jsou problematičtější než jiné, u těchto druhů buďte zvláště opatrní:

Rajčata

Zatímco zralá dužina plodů rajčat je pro psy bezpečná, zelené části rajčat obsahují toxickou látku zvanou solanin. Ačkoli by musel sníst velké množství rajčat, aby mu bylo špatně, je lepší rajčata pro jistotu z jídelníčku úplně vynechat.

Chřest

Chřest sice není pro psy vyloženě jedovatý, ale jeho podávání jim nijak neprospívá. Je příliš tvrdý na to, aby se dal jíst syrový, a než ho uvaříte tak, aby byl pro psy dostatečně měkký, ztratí většinu své výživové hodnoty.

Špenát

Špenát má vysoký obsah kyseliny šťavelové, která blokuje schopnost těla vstřebávat vápník a může vést k poškození ledvin. Samozřejmě opět platí, že problémy může způsobit větší množství této zeleniny, ale je lepší použít jiný druh zeleniny.

Houby

Houby mohou být pro psy toxické. I když je známo, že z 50 000 druhů hub na celém světě je toxických pouze 50-100, ty, které jsou jedovaté, mohou psovi skutečně ublížit nebo dokonce vést k jeho smrti. Omyté houby zakoupené v supermarketu jsou pro psy obecně v pořádku, syrové jsou ale těžko stravitelné a mohou způsobit zažívací potíže, jako je průjem, zvracení nebo nadýmání. Tepelnou úpravou houby zase ztrácí většina živin a stále existuje riziko, že psovi způsobí zažívací obtíže.

Syrové brambory

Konzumace vařených brambor je v pořádku, ale syrové brambory obsahují solanin, který může být pro psy toxický. Stejně tak je toxická voda, ve které brambory vaříme.


Zcela nevhodná zelenina pro psy, jejíž konzumaci je třeba předejít:

Česnek

Česnek (a pažitka) mohou u psů způsobit zrychlení srdeční činnosti, slabost, chudokrevnost a dokonce kolaps. Otrava česnekem může mít opožděné příznaky, takže pokud se domníváte, že pes česnek snědl, sledujte ho několik dní, nejen bezprostředně po konzumaci.

Cibule

Konzumace cibule a pórku může způsobit zvracení, průjem, bolesti žaludku a nevolnost. Stejně jako v případě česneku může konzumace cibule vést k rozpadu červených krvinek, a tedy k anémii.

Kdy k veterináři?
Pokud zjistíte, že váš pejsek v nestřeženém okamžiku zkonzumoval některou z problematických či nebezpečných potravin, raději se vždy poraďte s veterinářem, který navrhne další postup. Pokud pes vykazuje výše zmíněné příznaky otravy, vydejte se k veterináři bez otálení.
 

Toxické rostliny, které mohou psovi ublížit

Některé rostliny mohou být pro vašeho psa velmi nebezpečné, proto při výběru zeleně do vaší společné domácnosti či zahrady, myslete i na tento faktor.

Zde je nejznámějších 15 rostlin jedovatých pro psy:

Aloe

Konzumace dužiny aloe může vést ke zvracení, průjmu a letargii.

Břečťan

Existuje mnoho různých druhů břečťanu – některé jsou jedovaté a jiné ne. Toxiny obsažené v břečťanu mohou vyvolat nadměrné slinění, zvracení, bolesti břicha a průjem.

Oleandr

Oleandr obsahuje srdeční glykosidy, které mohou způsobit slinění, průjem, bolesti břicha, abnormální srdeční rytmus a neurologické příznaky.

Rododendron

Všechny části rododendronu obsahují grayanotoxin, který může způsobit žaludeční potíže, svalovou slabost, snížení krevního tlaku, výkyvy srdeční frekvence a nepravidelný rytmus srdce.

Filodendron

Filodendron obsahuje velké množství krystalů šťavelanu vápenatého. Při požití může tato rostlina způsobit pálení v ústech, nadměrné slinění a zvracení.

Tulipán a narcis

Listy tulipánu mohou způsobit žaludeční potíže. Nejzávažnější problémy mohou způsobit cibulky tulipánů, které obsahují nejvíce toxinů. Jejich konzumace může způsobit žaludeční potíže žaludeční obtíže, ztrátu chuti k jídlu, srdeční arytmii, depresi neurologického systému (až záškuby a kóma).

Požití jakékoliv části narcisu může způsobit silné zvracení, průjem, bolesti břicha, křeče a nepravidelný srdeční rytmus.

Konvalinka

I malé množství konvalinky může u psů způsobit srdeční potíže - změny srdeční frekvence a rytmu, které vedou k srdeční nedostatečnosti až selhání srdce, dále průjem, zvracení nebo dezorientaci.

Difenbachie

Stejně jako filodendron obsahuje difenbachie vysoké množství krystalů šťavelanu vápenatého. Po konzumaci této rostliny může dojít k pálení v ústech, slinění, zvracení a potížím s dýcháním.

Tis

Všechny části rostliny kromě dužiny červených bobulí jsou jedovaté. Ty mohou způsobit zvracení, potíže s chůzí, třes, letargii a změny krevního tlaku a srdečního rytmu.

Brambořík

Při konzumaci bramboříku může dojít ke slinění, zvracení a průjmu. Náhodné požití kořenů může ovlivnit srdeční frekvenci a rytmus.

Krokus

I malý kousek květů, listů nebo cibulí krokusu může u psa vyvolat zvracení a průjem. Obsažený toxin kolchicin může mít také dlouhodobé vedlejší účinky a způsobit selhání jater.

I malé množství konvalinky může u psů způsobit srdeční potíže – změny srdeční frekvence a rytmu, které vedou k srdeční nedostatečnosti až selhání srdce,  dále průjem, zvracení nebo dezorientaci.

Tlustice

I malé množství konvalinky může u psů způsobit srdeční potíže - změny srdeční frekvence a rytmu, které vedou k srdeční nedostatečnosti až selhání srdce,  dále průjem, zvracení nebo dezorientaci.

Pouštní růže

Pouštní růže (Adenium obesum) obsahuje toxin, který může způsobit řadu velmi nepříjemných příznaků včetně zvracení, průjmu, nepravidelného srdečního rytmu a v nejtěžších případech i smrt.

Ságovník

Ságová palma je toxická pro všechna domácí zvířata, mezi příznaky otravy patří zvracení, průjem, křeče nebo selhání jater.

Co pes nesmí/může jíst?